V žilách mi proudí slovácká krev!

Abyste se neztratili ve změti rozhovorů o mé osobě, dovolím si přiložit jeden, který o mně vypovídá něco bližšího komplexně. Přečtete si nejen o tom, jak jsem se dostal k politice, ale také o mé rodině, zálibách nebo také o tom, jestli mě práce ve sněmovně za ty čtyři roky změnila či nezměnila.

Řekni nám prosím něco o sobě! 

Jsem otec dvou dětí. Patriot regionu Slovácka (Uherské Hradiště a okolí). Politiku dělám zodpovědně, nepolitikařím, snažím se jít vždy přímou cestou k jádru věci, k čemuž používám obyčejný selský rozum. Veřejně se angažuji již dlouho prostřednictvím spolku Přátelé zpětné vazby z.s. na podporu amatérských hudebních skupin a dalších umělců jako například fotografů apod. Mimo politické aktivity správcuji jednu z největších bazarových skupin v regionu “Uháčko”. Snažím se, aby věci, které již někdo nepotřebuje, získaly další možnost využití. Propaguji recyklaci a renovace věcí. Miluji životní prostředí a procházky v lese, v přírodě obecně. Proto se tomuto tématu věnuji i politicky. Jsem vášnivý kutil a chalupář. Na chalupě se snažím realizovat vše, co k tomu patří, od výsadby a údržby ovocných stromů, drobného zemědělství až po opravy a rozvoj samotné chalupy. Sám dělám i renovace věcí, od starého křesla přes jízdní kola až třeba po klasický budík :). Kromě toho všeho ještě dlouhodobě podnikám v oblasti webdesignu a potisku reklamních předmětů, převážně plechových a keramických hrnků. Jelikož jsem studoval IT technologie a především IT v optických sítích, jsem v online prostředí jako ryba ve vodě. Nicméně pokud můžu, raději trávím čas venku na čerstvém vzduchu. 

 

Co tě přivedlo k angažování se ve veřejném prostoru? 

Tak asi jako mnoho dalších lidí, neaktivita politiků, jejich neschopnost věci jednoduše a efektivně řešit. Vidím dnes a denně spousty problémů, které je třeba efektivně uchopit a já měl pocit, že je nikdo nechce nebo nemá zájem řešit. Začínal jsem jako komunální politik, a v komunální politice jsou výsledky mého snažení vidět nejvíce. V komunální sféře se dá mnoho věcí vyřešit poměrně rychle a pomoci tak od problémů občanům, kteří jsou třeba na stejné vlně jako já.

 

Proč jsi spojil síly zrovna s Piráty? 

Byl jsem dlouhodobým voličem Pirátů, v podstatě od jejich vzniku. Má politická kariéra začínala místním politickým hnutím, kde jsem se snažil protlačovat stejné principy jako mají Piráti. Vzhledem k tomu, že toto hnutí bohužel nebylo schopné tyto principy prosazovat v míře, ve které jsem doufal, tak jsem z něho stejně jako mnoho dalších vystoupil. Poté jsem byl dlouho bez politické příslušnosti. Po bližším seznámení se s lidmi od Pirátů v rámci sněmovní práce jsem zjistil, že komunita lidí, která je u Pirátů, mi vyhovuje a máme mnoho společných názorů a myšlenek. Stál jsem u zrodu místního sdružení Uherské Hradiště a jsem jeden z jeho zakladatelů. Proto jsem se posléze stal také regulérním členem, abych i já mohl prosadit co nejvíce pirátských myšlenek, o kterých si myslím, že jsou ideově správné. V politice chybí lidskost a pokora, které jsou Pirátům vlastní. To je gró všeho.

 

 

Na co jsi nejvíc pyšný? Co se ti povedlo? Nejen v politice, ale i v životě. 

V životě jsem nejvíc pyšný na své dvě děti, které mě dobíjí energií a také mé rodinné zázemí. Společnými silami se nám s manželkou i za pomoci přátel podařilo ze staré šedivé chalupy vytvořit místo, které nám dělá radost. Je to taková oáza klidu a pohody, kam se vracíme rádi a často dobíjet “baterky”. Manuální činnost mi není cizí, rád opravuji, renovuji staré věci. Miluji to! V politice jsem pyšný na spoustu věcí. Například v komunální politice se mi podařilo zaktivovat občany k větší komunikaci směrem k politikům, zasadil jsem se o větší transparentnost projektů, rozšíření dětských hřišť a jejich pravidelné opravy. V rámci osvěty třídění odpadů jsem hrdý na to, že i malé děti mají povědomí o třídění a jsem rád, že tomu moje návštěvy v mateřských školách mohly být nápomocny. V rámci sněmovny se taktéž věnuji životnímu prostředí, převážně oběhovému hospodářství, kde se také mnohé podařilo, např. zavést efektivnější třídění v rámci sněmovních objektů nebo zákaz jednorázových plastů ve sněmovních restauracích apod. Snažím se také předávat zkušenosti dalším novým a nadějným politikům.

 

Jaké jsou tvé nejkrásnější či nejzajímavější vzpomínky? 

Určitě nejkrásnější moment v životě bylo narození potomků, kteří člověku vlijí krev do žil. Není to klišé, ale dar. Vzhledem k tomu, že žiji velmi aktivní život, tak nejkrásnějších a nezajímavějších vzpomínek mám mraky. Mezi hezké vzpomínky můžu uvést mé první bubnování s kapelou před lidmi za pivo a klobásu, nebo třeba první pohled na zarostlou chalupu plnou kopřiv a šedi s vědomím, že to je to pravé místo naší seberealizace.

 

Čeho bys ve veřejném životě či životě chtěl dosáhnout? 

Ve veřejném životě bych chtěl, aby problematika životního prostředí byla zakotvena v lidských srdcích tak, aby se stala neodmyslitelnou a přirozenou součástí jejich životů. Zde bych použil mé životní motto: “Když se postaráme o přírodu, ona se postará o nás”. V osobním životě jsem již zasadil několik stromů, zplodil dvě děti a postavil dům. Proto je můj život nyní zcela naplněn a jediné, co je potřeba a je základem všeho, tak je pevné zdraví . A jak se u nás na Slovácku říká: Kdo špek jí a slivovicu pije, teho ani pantokem nezabije.” 🙂

 

Jak tě změnily ty čtyři roky ve Sněmovně? 

Kromě pár vrásek na čele a několika tisíc šedivých vlasů si myslím, že mě povahově ani nijak jinak tato práce nezměnila. Každou práci vykonávám stejně zodpovědně a beru ji jako každodenní výzvu. Stále se snažím žít skromně, což znamená, že nemám hlavu v oblacích a jsem pořád při zemi. Stále se učím. 


V žilách mi proudí slovácká krev! Jsou tři věci, které ve svém životě nadevše miluji – rodinu, Slovácko a přírodu. Jako poslanec se věnuji zejména životnímu prostředí, možná že i proto, že jsem vášnivý chalupář, turista a kutil. Zkrátka mám rád procházky na čerstvém vzduchu. Snažím se o to, aby ochrana životního prostředí byla zakotvena v lidských srdcích a stala se neodmyslitelnou a přirozenou součástí jejich životů.

Snažím se o vzdělávání a osvětu informováním veřejnosti o významu třídění a recyklace odpadu, a to už u dětí v mateřských školách. Po nečekaném zvolení do Poslanecké sněmovny jsem se začal věnovat třídění a minimalizaci odpadu mnohem více, konkrétně se zabývám hlavně oběhovým hospodářstvím a recyklací. (www.obehovehospodarstvi.eu/)

Do politiky mě přivedla neschopnost politiků řešit věci jednoduše, efektivně a selským rozumem. Dnes a denně vidím spoustu problémů, které nemá nikdo zájem řešit a jenom se odsunují. Katastrofa, která se udála na řece Bečvě je jedním z příkladů. Mě osobně však tato tragická událost, která otrávila řeku a zničila ji na několik let, přiměla k vytvoření iniciativy zazivoubecvu.cz. Ta má za cíl vytvořit takové ochranné mechanismy, díky kterým by se podobné havárie už nikdy v budoucnu neměly opakovat.

Svou práci beru jako každodenní výzvu a službu občanům. Společně s Piráty přistupujeme ke všemu s pokorou a touhou věci měnit. Já věřím, že až se nám podaří vrátit do politiky lidskost, slušnost, transparentnost a zdravý rozum, budeme mít vyhráno.

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281