Hradiště nejlepším místem pro život

Každý rok vzniká nezávislé hodnocení kvality života v českých městech (Obce v datech). Jsme v půlce roku a to je ideálním časem pro bilancování a třeba i optimismem, že to v některých oblastech bude lepší. Jen pro zajímavost, v roce 2020 jsme byli hodnoceni 5,1 body z 10, hodnotí se např. zdraví, životní prostředí, vzdělání, materiální zabezpečení či kvalita života. To nám vysloužilo krásné 76. místo.

Stačilo pár let a v roce 2023 se hodnocení snížilo na 4,7 s propadem na 100. místo (tak nějak uprostřed všech hodnocených měst).

Kategorií, kde excelujeme (jsme opravdu silně naprůměrní) jsou počet lékáren, nabídka pracovních míst (nikoliv mzda), index exekucí (tzn. je jich tu méně než jinde – díky za to) a zejména index sounáležitosti (to cítíme a žijeme každý den).

Na druhou stranu je třeba zmínit silně podprůměrné stránky Hradiště na základě dat (a data máme rádi). Index dopravní nehodovosti, znečištění ovzduší a zejména finanční dostupnost bydlení. Právě bydlení je velkou Achillovou patou Hradiště, kde mu ujel vlak. Nejde teď o soukromé výstavby, které mnohdy končí jako investiční byty, ale jde o to, že město v této oblasti dělá málo. A když nebude aktivní a mnohem silnější podpora například startovacího bydlení pro mladé, ti se sem vracet nebudou. Hradiště je prostě nedostupné.

Bez dostupného bydlení bude mladých ubývat a za chvilku bude čím dál méně energických lidí, kteří se jednou budou starat o ten náš kulturní a spolkový život, který máme rádi, sděluje František Elfmark, předseda MS Uh. Hradiště.

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281